MEDNARODNO SODELOVANJE

Akademija za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT) se v mednarodni prostor vključuje s svojo izobraževalno, umetniško in raziskovalno dejavnostjo ter je članica pomembnih mednarodnih strokovnih združenj, kot so Fédération internationale pour la recherche théâtrale – International Federation for Theatre Research (FIRT/IFTR), European League of Institutes of the Arts (ELIA), Centre international de liaison des écoles de cinéma et de télévision – International Association of Schools of Cinema and Television (CILECT) idr.

Mednarodno sodelovanje poteka preko obiskov tujih študentov in osebja ter gostovanj študentov in osebja akademije na tujih partnerskih institucijah, gostovanj na številnih gledaliških in filmskih festivalih, kjer akademija predstavlja dosežke lastnega umetniškega dela, ter v okviru raziskovalnih programov in projektov, v katere so vključeni pedagogi. Stalnica v pedagoškem procesu akademije so tudi gostovanja priznanih tujih pedagogov, raziskovalcev, strokovnjakov in umetnikov s področja dramskih umetnosti ter filma in televizije.

Mednarodna pisarna

Pia Mikolič, vodja Službe za mednarodno sodelovanje in odnose z javnostmi
is.jl1731358902-inu.1731358902tfrga1731358902@lano1731358902itanr1731358902etni1731358902
soba T406

Vsa vprašanja v zvezi z mednarodnim sodelovanjem pošljite na is.jl1731358902-inu.1731358902tfrga1731358902@lano1731358902itanr1731358902etni1731358902.

Oddelčni koordinatorji

Za 1. in 2. stopnjo:
– prof. dr. Tomaž Toporišič za področje dramaturgije in scenskih umetnosti
– prof. Tomaž Gubenšek za področje gledališča in radia
– doc. dr. Polona Petek za področje filma in televizije

Za 3. stopnjo:
mentor doktorskega študenta

Erasmus+

Največ mednarodnih mobilnosti študentov in osebja poteka preko programa Erasmus+, v okviru katerega UL AGRFT sodeluje s 33 tujimi visokošolskimi institucijami.

Vrste mobilnosti v programu Erasmus+

Erasmus+ mobilnost študentov za študij (ang. Student Mobility for Studies – SMS) je dolgoročna individualna mobilnost (v trajanju od 2 do 12 mesecev), namenjena študentom 1., 2. in 3. stopnje. Udeležencem omogoča, da del svojih študijskih obveznosti opravijo na eni od tujih visokošolskih institucij, s katerimi ima UL AGRFT sklenjen Erasmus+ medinstitucionalni sporazum.

Študentom sta na voljo:

  • izmenjava za namen študija (možna je semestrska ali celoletna študijska izmenjava, pogoj za štipendijo pa je, da v tujini opravite in vam je na UL AGRFT priznanih vsaj 20 KT na semester);
  • izmenjava za namen priprave zaključnega dela (študenti zaključnih letnikov lahko v tujini pripravljate zaključno delo, pri čemer ni pogoja opravljenih KT, štipendija pa vam pripada za največ 3 mesece).

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ mobilnost študentov za praktično usposabljanje (ang. Student Mobility for Placement – SMP) je dolgoročna individualna mobilnost (v trajanju od 2 do 12 mesecev), namenjena študentom 1., 2. in 3. stopnje ter mladim diplomantom vseh treh stopenj v obdobju do enega leta po zaključku študija. Udeleženci lahko prakso opravljajo pri katerikoli javni ali zasebni organizaciji v državah programa Erasmus+.

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ kratkoročna mobilnost doktorskih študentov (ang. short-term doctoral mobility) je možna za namen študija in/ali praktičnega usposabljanja ter je namenjena samo študentom 3. stopnje (v primeru prakse pa tudi mladim doktorantom v obdobju do enega leta po zaključku študija). Udeleženci lahko mobilnost izvedejo v trajanju od najmanj 5 do največ 30 dni.

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ mobilnost osebja za poučevanje (in usposabljanje) (ang. Staff Mobility for Teaching (and Training) – STA(T)) je namenjena pedagoškemu osebju in lahko poteka na eni od tujih visokošolskih institucij, s katerimi ima UL AGRFT sklenjen Erasmus+ medinstitucionalni sporazum. Udeleženci lahko mobilnost izvedejo v trajanju od najmanj 2 do največ 60 dni, pri čemer mora mobilnost za poučevanje zajemati vsaj 8 ur poučevanja na teden, mobilnost za poučevanje v kombinaciji z usposabljanjem pa vsaj 4 ure poučevanja na teden.

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ mobilnost osebja za usposabljanje (ang. Staff Mobility for Training – STT) je namenjena predvsem nepedagoškemu osebju in lahko poteka na katerikoli javni ali zasebni organizaciji v državah programa Erasmus+. Udeleženci lahko mobilnost izvedejo v trajanju od najmanj 2 do največ 60 dni.

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ mednarodna kreditna mobilnost (ang. International Credit Mobility – ICM) je akcija v okviru programa Erasmus+, ki omogoča mobilnosti študentov za študij in prakso ter mobilnosti osebja za poučevanje in usposabljanje med programskimi in partnerskimi državami (regije 1-12).

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Erasmus+ kombinirani intenzivni program – KIP (ang. Blended Intensive Programme – BIP) je oblika organizirane skupinske mobilnosti za študente in/ali osebje, ki združuje fizično mobilnost (od 5 do 30 dni) z virtualnim delom. Študenti za uspešno opravljeni KIP pridobijo najmanj 3 ECTS.

Zaradi elektronskega podpisovanja dokumentov morajo imeti vsi kandidati kvalificirano digitalno potrdilo (npr. SIGEN-CA).

Druge oblike mednarodnega sodelovanja

Aktivno mednarodno povezovanje in sodelovanje poteka tudi na osnovi drugih sporazumov, ki jih je UL sklenila s tujimi univerzami oz. AGRFT s tujimi umetniškimi akademijami in fakultetami.

  • Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu
  • Fakultet umetnosti Univerziteta u Prištini
  • Akademija dramskih umjetnosti u Tuzli
  • Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo
  • Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjoj Luci

Uporabne informacije za mobilnost v tujini

Karierni centri Univerze v Ljubljani so pripravili orodje za izdelavo načrta iskanja prakse in priprave na prakso, ki so ga poimenovali Mednarodna potka: Praksa v tujini. Kažipot aktivnosti na poti do nastopa prakse v tujini najdete na POPR-u, do katerega študenti UL dostopate s svojo digitalno identiteto.

Pri iskanju prakse v tujini si lahko pomagate s portali, kot so:

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Berlinu in Slovenski kulturni center SKICA Berlin ponujata možnost opravljanja Erasmus+ prakse študentom slovenskih univerz.

Pogoji za opravljanje Erasmus+ prakse na veleposlaništvu in/ali v kulturnem centru so:

  • možnost pridobitve Erasmus+ štipendije za prakso,
  • opravljeno varnostno preverjanje skladno s 16.a členom Zakona o zunanjih zadevah,
  • znanje nemškega jezika,
  • znanje drugih tujih jezikov je prednost,
  • zaželeno je najmanj 2-mesečno opravljanje prakse.

Kratek opis delovnih nalog:

  • vodenje korespondence,
  • priprava in vzdrževanje gradiva in podatkovne zbirke,
  • udeležba na strokovnih srečanjih in informativnih sestankih ter poročanje o njih,
  • spremljanje kulturnih, političnih in družbenih razmer v državi,
  • pomoč pri pripravi različnih poročil in analiz,
  • pomoč pri organizaciji dogodkov, udeležba in pomoč na dogodkih, ki jih organizirata veleposlaništvo in slovenski kulturni center,
  • sodelovanje pri dejavnostih Veleposlaništva in Slovenskega kulturnega centra,
  • druge naloge po dogovoru z mentorjem in osebjem veleposlaništva,
  • priprava novičnika ter tekstov za objave na spletni strani oziroma družabnih omrežjih.

Kandidati, ki se zanimajo za opravljanje prakse na veleposlaništvu in/ali v kulturnem centru, nam na elektronski naslov is.vo1731358902g@nil1731358902reb.y1731358902ssabm1731358902eols1731358902 pošljite svoj življenjepis (največ dve A4 strani) in motivacijsko pismo (največ ena A4 stran). Prijave sprejemamo preko celega leta.

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate po elektronski pošti na is.vo1731358902g@nil1731358902reb.y1731358902ssabm1731358902eols1731358902 ali ed.ac1731358902iks@e1731358902ciffo1731358902.

Francoski inštitut v Sloveniji je pripravil uporabne informacije o iskanju pripravništva v Franciji. Predstavitev najdete tukaj.

Pri iskanju namestitve v tujini si lahko pomagate s portali, kot so:

Spotahome

Housing Anywhere

Z namenom spodbujanja uporabe zelenih prevoznih sredstev je sodelovanje Erasmus student network (ESN) in Eurail prineslo povsem novo in skladno s potrebami Erasmus+ udeležencev oblikovano vozovnico: Interrail Global Pass for Erasmus+.

Vozovnica je namenjena vsem udeležencem Erasmus+ mobilnosti in je na voljo v dveh različicah: 4 ali 6 dni uporabe v razponu 6 mesecev. Povzetek najdete v predstavitvi in letaku, več informacij pa na spletni strani.

Za učenje in vrednotenje jezikovnega znanja je študentom na voljo spletna jezikovna podpora (Online Language Support – OLS), ki deluje preko platforme EU Academy.

OLS ponuja vrsto brezplačnih spletnih jezikovnih tečajev, ki študentom pomagajo pri učenju novega jezika ali obvladovanju jezika, ki ga že poznajo.

Na portalu lahko študent opravi tudi preverjanje znanja in pridobi potrdilo o znanju jezika na določeni stopnji, ki ga lahko predloži instituciji gostiteljici kot dokazilo o jezikovnem znanju (če ga ta zahteva).

Navodila za registracijo novega uporabnika najdete tukaj, uvod v portal pa tukaj. Navodila za prijavo v portal in preverjanje znanja jezika v slovenščini najdete tukaj.

V luči ozaveščanja pomena duševnega zdravja in krepitve čustvene vzdržljivosti udeležencev v času mobilnosti si lahko v prezentaciji preberete, kako poskrbeti za duševno zdravje v času pred, med in po mobilnosti.

Pravice in dolžnosti udeležencev Erasmus+ študentskih mobilnosti najdete v Erasmus+ študentski listini.

Priporočila udeležencem za bolj zelene mobilnosti v okviru programa Erasmus+ najdete v brošuri Zeleni Erasmus+.

Univerzitetna služba za mednarodno sodelovanje je pripravila odgovore na najpogostejša vprašanja o študentskih Erasmus+ mobilnostih. Najdete jih tukaj.

Še več uporabnih informacij pa najdete v zbirki Erasmus: A Complete Guide, ki jo je pripravil Erasmus Student Network (ESN).

Vtisi z mobilnosti

Erasmus+ študijska izmenjava, Danska, 2022/2023 (Lucija Ostan Vejrup)
Erasmus+ praktično usposabljanje, Nemčija, 2022/2023 (Brina Jenček)
Erasmus+ praktično usposabljanje, Danska, 2022/2023 (Reni Babič)
Erasmus+ praktično usposabljanje, Poljska, 2023/2024 (Jure Vovk)
Erasmus+ kratkoročna mobilnost doktorskih študentov za namen študija, Finska, 2023/2024 (Sara Živkovič Kranjc)
Erasmus+ kratkoročna mobilnost doktorskih študentov za namen prakse, Portugalska, 2023/2024 (Barbara Polajnar)

AKTUALNI RAZPISI IN PRILOŽNOSTI

za študente

Univerza v Ljubljani je objavila razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za študijsko leto 2024/2025 z upravičenim obdobjem izvajanja od 1. 10. 2024 do 30. 9. 2025, pri čemer je financiranje v okviru tega razpisa omejeno na največ 10 mesecev.

Prijavo na razpis lahko študenti_ke oddajo do porabe sredstev oz. najkasneje do vključno 22. 6. 2025.

Vse informacije se nahajajo v besedilu razpisa, ključne informacije pa so povzete tudi v predstavitvi razpisa.

Zaradi digitalizacije postopka prijave, podpisa pogodbe in poročanja na UL morajo imeti vsi kandidati digitalni podpis.

DOKUMENTI
Razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje 2024/2025
Predstavitev razpisa za Erasmus+ praktično usposabljanje 2024/2025
Študijski sporazum za praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineeship)
Navodila za izpolnjevanje študijskega sporazuma za praktično usposabljanje (Guidelines – LA for Traineeship)

Univerza v Ljubljani je objavila razpis za Erasmus+ kratkoročno mobilnost doktorskih študentov z namenom študija in/ali prakse z upravičenim obdobjem izvajanja od 1. 7. 2024 do 30. 6. 2025.

Prijavo na razpis lahko doktorski študenti oddajo do porabe sredstev oz. najkasneje do 25. 5. 2025.

V okviru tega razpisa so mobilnosti možne v vseh državah programa Erasmus+ (članice Evropske unije, Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Severna Makedonija, Srbija in Turčija), partnerskih državah regij 13 (Andora, Monako, San Marino, Vatikan) in 14 (Ferski otoki, Švica, Velika Britanija) ter tretjih državah, ki niso pridružene programu Erasmus+.

Mobilnost je omejena na najmanj 5 zaporednih in največ 30 dni.

Mobilnost za namen študija je možna na tujih visokošolskih institucijah v vseh navedenih državah, s katerimi ima AGRFT sklenjen Erasmus+ medinstitucionalni sporazum.
Prijavi za študijsko izmenjavo je treba priložiti plan raziskovanja, potrjen s strani domače in gostujoče institucije, in študijski sporazum za študij (Learning Agreement for Studies), ki ga izpolnite in podpišete vi ter institucija gostiteljica.

Mobilnost za namen praktičnega usposabljanja je možna pri katerikoli organizaciji v državah programa Erasmus+; v partnerskih državah regij 13 in 14 ter tretjih državah je mobilnost za namen prakse možna na akreditiranih visokošolskih institucijah (neodvisno od tega, ali ima AGRFT z njimi sklenjen Erasmus+ medinstitucionalni sporazum ali ne).
Prijavi za prakso je treba priložiti študijski sporazum za praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineeships), ki ga izpolnite in podpišete vi ter institucija gostiteljica.
Na prakso se lahko prijavijo tudi študenti, ki bodo v kratkem zaključili študij 3. stopnje, vendar morajo prijavo na ta razpis oddati še pred zaključkom študija in s prakso zaključiti v 12 mesecih po zaključku študija oz. do konca upravičenosti razpisa (kar nastopi prej).

Na razpis se prijavite preko e-prijave v portalu VIS, ki jo ustrezno izpolnite in ji priložite zahtevane priloge.

Po pregledu dokumentacije bo mednarodna pisarna na študijskem sporazumu priskrbela podpis Erasmus+ koordinatorja in vam vrnila z vseh strani podpisani dokument, vaše prijavne dokumente pa bo posredovala na UL, ki vam bo poslala nadaljnja navodila in uredila dostop do spletne prijave za Erasmus+ finančno dotacijo.

Zaradi digitalizacije postopka prijave, podpisa pogodbe in poročanja na UL morajo imeti vsi kandidati digitalni podpis.

DOKUMENTI
Razpis za Erasmus+ kratkoročne doktorske mobilnosti v 2024/2025
Dopolnitev k Razpisu za Erasmus+ kratkoročne doktorske mobilnosti v 2024/2025
Študijski sporazum za študij (Learning Agreement for Studies)
Navodila za izpolnjevanje študijskega sporazuma za študij (Guidelines – LA for Studies)
Študijski sporazum za praktično usposabljanje (Learning Agreement for Traineeships)
Navodila za izpolnjevanje študijskega sporazuma za praktično usposabljanje (Guidelines – LA for Traineeships)

za osebje

Univerza v Ljubljani je objavila razpis za Erasmus+ mobilnost osebja za namen poučevanja (in usposabljanja) z upravičenim obdobjem izvajanja od 1. 10. 2024 do 30. 9. 2025.

Prijavo na razpis pedagog_inja odda 1 mesec pred začetkom mobilnosti. Prijave so možne do porabe sredstev oz. najkasneje do vključno 25. 8. 2025.

Prijavitelj_ica lahko mobilnost izvede na tujih visokošolskih institucijah, s katerimi ima UL AGRFT sklenjen Erasmus+ medinstitucionalni sporazum (seznam zgoraj pod naslovom Erasmus+ in podnaslovom Seznam partnerskih institucij v programu Erasmus+).
Kot partnerske visokošolske institucije so v okviru tega razpisa opredeljene institucije v programskih in partnerskih državah. Programske države so vse države članice Evropske unije, Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Turčija, Severna Makedonija in Srbija ter države regij 13 in 14 (Andora, Monako, San Marino, Vatikan, Ferski otoki, Švica in Velika Britanija). Partnerske države so tretje države, ki niso povezane s programom Erasmus+ (regije 1-12).

Na razpis se lahko prijavijo tudi zaposleni iz javnih ali zasebnih organizacij v programskih državah (države članice EU, Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Turčija, Severna Makedonija, Srbija, Andora, Monako, San Marino, Vatikan, Ferski otoki, Švica in Velika Britanija), ki so aktivni na trgu dela ali področju izobraževanja, usposabljanja in mladine, ki jih UL AGRFT povabi z namenom opravljanja pedagoške dejavnosti.

Mobilnost je omejena na najmanj 2 zaporedna dneva v programskih državah oz. najmanj 5 zaporednih dni v partnerskih državah in financirana za največ 30 dni (oz. 60 dni za tiste, ki potrebujejo daljšo mobilnost za namen habilitacije). Pedagog_inja lahko izvede največ 2 mobilnosti (do skupne vsote 30 dni), a na posamezni instituciji le po eno mobilnost; za vsako mobilnost mora oddati ločeno prijavo.

Pogoj za prijavo je izpolnjen in z vseh strani podpisan Erasmus+ Sporazum za mobilnost osebja z namenom poučevanja (in usposabljanja). Za prijavo na razpis izpolnite tabelo in jo skupaj s sporazumom pošljite mednarodni pisarni na is.jl1731358902-inu.1731358902tfrga1731358902@lano1731358902itanr1731358902etni1731358902.

Zaradi digitalizacije postopka prijave, podpisa pogodbe in poročanja na UL morajo imeti vsi kandidati digitalni podpis.

DOKUMENTI
Razpis za Erasmus+ mobilnost osebja za namen poučevanja (in usposabljanja) v 2024/2025
Tabela za prijavo
Sporazum za mobilnost osebja za poučevanje (Staff mobility agreement for teaching)
Sporazum za mobilnost osebja za poučevanje in usposabljanje (Staff mobility agreement for teaching and training)

Univerza v Ljubljani je objavila razpis za Erasmus+ mobilnost osebja za namen usposabljanja z upravičenim obdobjem izvajanja od 1. 10. 2023 do 30. 6. 2025.

Prijavo na razpis lahko zaposleni na nepedagoških delovnih mestih (plačni skupini H in J) oddajo do porabe sredstev.

Prijavitelj_ica lahko mobilnost izvede na katerikoli visokošolski instituciji ali katerikoli drugi javni ali zasebni organizaciji, ki je dejavna na trgu dela ali področju izobraževanja, usposabljanja in mladine, v državah programa Erasmus+, to so vse države članice Evropske unije, Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Severna Makedonija, Srbija in Turčija; mobilnost je možna tudi v Švico in Veliko Britanijo (v obsegu 5 delovnih dni).

Mobilnost je omejena na najmanj 2 zaporedna dneva in financirana za največ 5 dni. Dnevom mobilnosti se lahko doda največ 1 dan (oz. 2 dni pri zelenem potovanju) za pot pred prvim dnem dejavnosti v tujini in/ali 1 dan (oz. 2 dni pri zelenem potovanju) za pot po zadnjem dnevu mobilnosti. Mobilnost se ne sme začeti v petek in ne končati v ponedeljek ter mora potekati strnjeno.

Zaposleni lahko v okviru tega razpisa prejme dve Erasmus+ STT finančni dotaciji, posameznega usposabljanja na isti instituciji v tujini pa se hkrati lahko udeležita največ dva zaposlena z UL AGRFT.

Za prijavo na razpis izpolnite tabelo in jo pošljite mednarodni pisarni na is.jl1731358902-inu.1731358902tfrga1731358902@lano1731358902itanr1731358902etni1731358902. Pogoj za oddajo prijave je že sklenjen Erasmus+ sporazum za mobilnost osebja z namenom usposabljanja, ki se priloži prijavi, in oddaja prijave vsaj 14 dni pred začetkom mobilnosti.

Zaradi digitalizacije postopka prijave, podpisa pogodbe in poročanja na UL morajo imeti vsi kandidati digitalni podpis.

DOKUMENTI
Razpis za Erasmus+ mobilnost osebja za namen usposabljanja 2023/2024
Sklep UL o podaljšanju upravičenega obdobja izvajanja
Sklep UL o spremembah razpisnih pogojev
Tabela za prijavo
Sporazum za mobilnost osebja za usposabljanje (Staff mobility agreement for training)

Pretekli razpisi se nahajajo na strani Razpisi pod naslovom Arhiv razpisov.

Skip to content