Prešernova nagrada Univerze v Ljubljani ustvarjalcem gledališke uprizoritve Krik: prvi glas

Urša Majcen, Katja Markič, Lara Wolf Završnik in Jure Žavbi so prejeli Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani za gledališko uprizoritev Krik: prvi glas. Komisija za Prešernove nagrade je v okviru Tedna Univerze 1. decembra podelila Prešernove nagrade študentkam in študentom, ki se s svojimi izjemnimi dosežki na področju znanosti in umetnosti uvrščajo v sam vrh akademskih uspehov na UL.

Magistrska predstava Krik: prvi glas nas popolnoma nepripravljene postavi pred tabuizirano temo spolnih zlorab otrok in mladostnikov, od  prizorov, ki vznemirijo  s svojo dokumentarističnostjo, do simbolnih komentarjev, ki s svojo gledališkostjo prepričajo in prevzamejo »… ne podleže ne patetiki ne voajerski nasladi in ne nepotrebni ter škodljivi romantizaciji oziroma estetizaciji bolečine.« O tako kompleksni temi, ki niti na ravni psihološke in sociološke znanosti ni dokončno raziskana, je mogoče govoriti le z nenehnim preizpraševanjem civilizacijskih in etičnih vzorcev. In ravno tu se pokažeta moč in umetniški potencial predstave Krik: prvi glas.

Čestitke!