• This event has passed.

Feminizem v Kinofilmu: Semena Vandane Šive

27 marca @ 18:00 - 20:00

V marcu, ki ga tradicionalno zaznamujejo pokloni ženskam in materinstvu, tudi v Kinofilmu razmišljamo o položaju in vlogi žensk v sodobnem svetu. Ta si je kot enega od ciljev trajnostnega razvoja zastavil enakost spolov. Žensk na vidnejših in vplivnejših položajih – tudi v Sloveniji ‒ danes ni več tako malo; a zdi se, da je te, ki prevladujejo v takšnih funkcijah, mogoče povezati predvsem z liberalno različico feminizma. Ekofeminizem ostaja manj znana vizija trajnostnega razvoja in z njim povezanih družbenih sprememb.

V sredo, 27. marca 2024, ob 18.00 bodo zato v Kinodvorani UL AGRFT večer filmsko obarvala Semena Vandane Šive (The Seeds of Vandana Shiva, rež. Camilla in Jim Becket, 2021), dokumentarec o eni najvidnejših ekofeministk našega časa. Kaj prinašajo ženske perspektive v upravljanje družbe in zamišljanje strategij ter rešitev za izzive sodobnosti in prihodnosti – od načrtovanja reform na področju šolstva in brzdanja potrošniške miselnosti prek soočanja s podnebnimi spremembami do iskanja poti do lokalnega in globalnega miru? Sta liberalni feminizem in ekofeminizem nasprotnika ali lahko postaneta zaveznika? So njuni cilji, vizije in strategije kompatibilni?

O teh in podobnih vprašanjih se bomo pogovarjali z nekdanjo podpredsednico vlade, ministrico, evropsko komisarko in ustanoviteljico gibanja Ekocivilizacija dr. Violeto Bulc, antropologinjo izr. prof. dr. Vesno Vuk Godina, ki je v eni od svojih publikacij pred nedavnim razmišljala o Zablodah feminizma, in politologom izr. prof. dr. Andrejem Lukšičem, tudi direktorjem Inštituta za ekologijo, pri katerem med drugim skrbijo za krepitev navzočnosti ekofeminizma v slovenskem prostoru. Pogovor bo moderirala doc. dr. Polona Petek.

Film bomo predvajali z angleškimi podnapisi.

Prosimo, da udeležbo potrdite do srede, 27. marca, do 14.00 na e-naslov is.jl1714366999-inu.1714366999tfrga1714366999@onik1714366999.

Date:
Time: