• This event has passed.

Novi mediji in sodobna kinematografija: Kino avtomatiziranih podob

24 aprila @ 16:00 - 19:00

V tednu med 22. in 26. aprilom 2024 na Oddelku za film in televizijo gostuje doc. dr. Jelena Mišeljić s Fakultete dramskih umetnosti Univerze Črne gore na Cetinju.

V sredo, 24. aprila 2024, ob 16.00 v AV predavalnici 1 bo profesorica pri predmetih Katedre za filmske in televizijske študije izvedla predavanje in seminar o avtomatiziranih podobah.

Glavna tema predavanja so novi načini izražanja v sodobni vizualni kulturi s poudarkom na kinematografiji v dobi digitalnih medijev. Izraz kino bomo torej obravnavali z vidika transdisciplinarnih umetniških medijev. Naš glavni cilj je preučiti, kako postkinematografska kultura (ko so filmske produkcije in recepcijske tehnologije podvržene radikalno drugačnim razmerjem moči) odraža odnos med človeškim subjektom in njegovim tehnocentričnim okoljem. Izbrane študije primerov bodo pokazale, da obstaja pogosta težnja po dekonstrukciji klasičnega filmskega pripovednega sloga z uporabo netipičnih filmskih sredstev za približevanje vsebine tokovom današnje filmske kulture.

Predavanje torej ponuja zasnovo kritičnega aparata za razumevanje tendenc sodobne kinematografije. V uvodni uri bomo preučili metodološko osnovo, ki jo sestavljajo teoretične in empirične raziskave, ki temeljijo na interdisciplinarnem pristopu k tematiki. Nato bomo predstavili koncept avtomatizirane podobe – pojasnili bomo terminološke in strukturne osnove za analizo avtomatizirane podobe kot filmskega medija. V zaključku bodo študentje analizirali študije primerov, to je uporabo avtomatiziranih slik v sodobnem filmu, kot se kaže v filmih nadzornih kamer, filmih na računalniških zaslonih in krajinskih filmih kot porajajočih se žanrih in filmskih težnjah.

Date:
24 aprila